Брокери твърдят, че цените на имотите като цяло за страната са паднали под психологическата бариера от 1000 лева средна цена на квадратен метър. Това затвърждава отрицателната тенденция и през първите 3 месеца на годината въпреки оживлението на кредитния пазар.
Падането е очаквано, като се има предвид, че в края на 2009 година Националният статистически институт отчете средна цена за всички областни градове от 1001 лева, като най-евтино продължава да е в София-област. Най-скъпо е във Варна-1686 лева на квадратен метър и в центъра на София1585 лева, като морската столица неизменно е най-скъп град от началото на 2009 година. Единствено още в два града средната цена на квадратен метър е над нивото от 1000 лева-в Бургас е 1360 лв. и в Пловдив-1012 лева. Именно пловдивските цени са най-близо до средните за цялата страна.
Статистиката на НСИ показва, че от август 2008 година, когато бе достигнат пикът в цените на имотите у нас и започна ипотечната криза в САЩ, средната цена у нас е паднала с близо 30%, като тогава е била 1418 лв./ на кв. м. Сривът в цените доведе със себе си и удължаване на срока за сключване на една сделка - средно около 6 месеца. Това превръща недвижимата собственост в неособено ликвиден актив, твърдят брокери.
Според тях, за да се продаде бързо дадено жилище, цената трябва да се свали с 20 процента от първоначално обявената и с поне 10 процента под средната стойност, базирана на сключени сделки. Значителен процент от сделките вече се прехвърлят към съдия-изпълнители, където цената пада още повече поради законовите изисквания около провеждането на търговете.
Въпреки всичко това все още пазарът не е започнал да пада свободно, като качествените имоти държат цените си. Все пак реализацията на жилища над нивото от 900 евро за квадратен метър все още става изключително трудно. Най-много в момента се продават малките па¬нелни апартаменти именно защото средната цена при тях е много ниска в абсолютна стойност-под 40 000 евро за едностайните.