Когато свободният пазар е в затруднено положения, умните и находчиви мениджъри успяват да катализират идеи, които спомагат техните фирми да оцелеят и продължат развитието си.
В последно време в страната и в частност Варна, се налагат лизинговите схеми при покупка на жилище.
Макар, че в България при споменаването на думата лизинг – първата асоциация в главите ни няма да е недвижим имот, а ще бъде автомобил или някаква битова вещ. Това е така, защото лизинговите схеми са много добре разработени в магазините за техника и благодарение на тях народа се сдоби с най-различни нужни и ненужни вещи.
Тук възниква въпроса: Защо лизинговите схеми не са така популярни при покупката на недвижим имот?
Отговорите не са сложни, те са по-скоро логични.
Банките буквално заливаха потенциалните купувачи с всевъзможни оферти, това е традиционно силната / психологическа / роля на банките при кредитирането на този сегмент. Лесното отпускане на кредити бе притъпило алтернативното мислене на купувачите и те в по-голямата си част не търсеха други начини за придобиване на имот.
Другата основна причина е, че тази пазарна инерция бе приспала дори най-дейните мениджъри в имотния бранш, а това доведе до късно стартиране на лизинговите форми при закупуване на имот.
Но дойде и трудният период на криза – банките редуцираха до минимум отпускането на кредити, високите лихви накараха купувачите да избягват банково кредитиране и започнаха да търсят други форми.
Тогава най-находчивите ръководители и мениджъри от бранша с имоти се появиха с добри схеми за лизинг и раздвижиха пазара на имоти и бизнеса си.
Не може да се отрече, че компаниите предлагащи лизинг, са по-гъвкави от банките. Те са склонни да изготвят специфични договори, съобразени с конкретните потребности на всеки клиент и бизнеса му.
Погасителните планове се съобразяват с очакваните постъпления и цялата лизингова схема се прави индивидуално за дадено лице, компания и обект. Лизингът на недвижими имоти не е със спекулативна цел, може да се каже, че е алтернатива на наема.
Освен това накрая при нормално развитие – ставаш собственик. Осен това при част от схемите дружествата предлагащи лизинг могат да бъдат по-гъвкави, те често са и значително по-експедитивни от търговските банки в комуникацията и обслужването на клиента.
При някои компании стандартният срок за отговор е до 10 дни след предоставяне на всички изисквани книжа и справки от бъдещия купувач. За повечето фирми във Варна, които търсят офис помещение, е по-изгодно да придобият офиса срещу финансов лизинг, вместо да го наемат дългосрочно.
Наемът излиза по-скъпо, защото инвеститорът търси възвращаемост на вложеното в порядъка на 7-10 години, докато дружествата предлагащи лизинг не го разглеждат като инвестиция, а като финансова услуга. Със сигурност може да се каже, че навлизането на лизинга на пазара с недвижими имоти, ще доведе до нови алтернативи за пазара.
Специално за Варна обнадеждаващ е факта, че големи и уважавани инвестиционно-строителни компании, примерно като “Мелчин” ЕООД, започнаха да предлагат по лизингови схеми жилища тяхна собственост. Тяхната активност несъмнено ще раздвижи още пазара на имоти във Варна.
Петко Литов